Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena

Rugsėjo 23-oji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, susijusi su 1943 m. rugsėjo 23-ąja. Tą dieną buvo likviduotas Vilniaus getas, dalis šio geto kalinių buvo nužudyti Paneriuose, kiti pateko į koncentracijos stovyklas, įkurtas nacių okupuotose teritorijose. Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena Lietuvoje minima nuo 1994-ųjų metų.

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šios dienos paminėjimus inicijuoja jau daugiau nei dešimt metų. Įgyvendindami švietimo apie Holokaustą programą, kalbame apie Holokausto tragediją, apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę.

Lietuvoje gyveno apie 215000–220000 žydų tautybės žmonių, o Vilniaus miestas buvo vadinamas „Šiaurės Jeruzale“. Per minėjimą kalbėjome apie tragišką žydų tautos likimą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu. Svarbu, kad mokiniai suvoktų, jog Holokaustas – masinis žydų žudymas – nėra vien Paneriai, Kauno IX fortas ar kita masinė žydų žudynių vieta. Holokaustas, kaip tragedija, yra Lietuvoje gyvenusių žydų – Lietuvos piliečių – netektis: piliečių, gyvenusių Lietuvoje, kūrusių visų mūsų valstybę, puoselėjusių savitas tradicijas ir kultūrą.

Svarbų vaidmenį žydų tautos gyvenime vaidino akmuo. Mūsų gimnazijos mokiniai surinko lauko akmenis, užrašė ant jų vardus ir sudėjo Dovydo žvaigždę. Kalbėjome koks svarbus kiekvienam žmogui yra jo vardas. Tai tarsi kiekvieno paliekamas pėdsakas šiame pasaulyje…

 DSC01562 (Custom)