Tarptautinis „Gyvųjų maršas“

2025 metais pasaulis mini 80-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines – svarbią istorinę datą, žyminčią žmonijos pergalę prieš nacistinį režimą ir vieną iš žiauriausių epochų žmonijos istorijoje. Šiai progai atminti balandžio mėnesį Lenkijoje, buvusioje Aušvico koncentracijos stovykloje, įvyko kasmetinis Tarptautinis Gyvųjų maršas (hebr. מצעד החיים) – tylus atminties žygis nuo Aušvico iki Birkenau, skirtas Holokausto aukų pagerbimui bei žiniai apie taiką, toleranciją ir žmonių solidarumą skleisti.

Šių metų renginyje dalyvavo net 90 delegacijų iš daugiau nei 50 pasaulio šalių, įskaitant ir Lietuvos Respublikos delegaciją, suburtą Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių režimų nusikaltimams Lietuvoje tirti sekretoriato. Mūsų šaliai atstovavo švietimo bendruomenės nariai, tarp jų kartu su istorijos mokytoja Jolanta Lazdauskiene ir Turgelių „Aistuvos“ gimnazijos III ir IV gimnazinių klasių mokiniai: Akvilė S., Marta T., Sirmantė N., Miroslavas A., Elija L., Ernestas J., Edvinas B. 

Dalyviai apsilankė Aušvico muziejuje, įkurtame buvusioje koncentracijos stovykloje, kurioje nacių režimo metu buvo nužudyta daugiau nei milijonas žmonių, daugiausia žydų tautybės. Mokiniai buvo vedami per autentiškus barakus, kuriuose išlikę kalinių asmeniniai daiktai, fotografijos ir dokumentai liudijo apie tragiškus likimus, nežmoniškas gyvenimo sąlygas ir sistemingą žmonių naikinimą. Skaudžios istorijos, gyvi pasakojimai bei išlikę eksponatai sukėlė stiprius emocinius išgyvenimus ir praplėtė mokinių suvokimą apie Holokausto mastą bei siaubingas pasekmes.

Pagrindinis renginio akcentas – Tylos maršas nuo Aušvico iki Birkenau – subūrė tūkstančius žmonių, kurie tylėdami žygiavo kaip pagarbos ir atminimo ženklas visoms nacių žiaurumo aukoms. Šis žygis buvo ne tik istorinės atminties išraiška, bet ir stipri simbolinė žinia prieš antisemitizmą, neapykantą, diskriminaciją bei žmogaus teisių pažeidimus.

Po pagrindinio renginio mokiniai taip pat aplankė Treblinkos naikinimo stovyklos memorialą, kurioje buvo nužudyta per 800 tūkst. žydų – tai viena žiauriausių mirties stovyklų Europoje po Aušvico. Apsilankymas šioje vietoje dar labiau sustiprino supratimą apie Holokausto tragediją bei pabrėžė istorinės atminties svarbą jaunajai kartai.

Dalyvavimas Gyvųjų marše paliko neišdildomą įspūdį mūsų mokiniams. Jie ne tik praturtino savo žinias apie vieną skaudžiausių XX a. istorijos etapų, bet ir pajuto stiprią emocinę bei žmogiškąją atsakomybę – perduoti žinią apie Holokausto siaubą ir būtinybę saugoti atmintį, kad tokios tragedijos niekada nepasikartotų. Ši patirtis mokiniams buvo svarbus pilietiškumo, istorinės sąmonės ir žmogiškųjų vertybių ugdymo žingsnis. Tai – gyva istorijos pamoka, kurios nepamirš nei jie, nei jų palydovai.

Sirmantė Noreikytė

20250425_103044 received_1340072080444466 20250424_150805